REKLAMA

autoklawy

Autoklaw dla Twojego gabinetu

Tinget GmbH

certyfikat CE

certfikowany przez UDT zawór bezpieczeństwa

klasa B

atrakcyjne ceny zakupu

profesjonalny serwis

szkolenia z obsługi

nawet 5 lat gwarancji

 tinget autoklaven

Słabsze, ale za to ładniejsze odmiany mikrosilników dedykowane dla kosmetologii, to w potocznym nazewnictwie frezarki kosmetyczne. Począwszy od zabawek, które możemy nabyć za niecałe 200zł a skończywszy na profesjonalnych kombajnach wartych wiele tysięcy złotych, wybór jest tak ogromny, że każdy z pewnością znajdzie coś dla siebie. Jak jednak dokonać trafnego wyboru? Na co zwrócić uwagę?

Tradycyjnie już zwracamy uwagę na cenę zakupu, jakość produktu, jego parametry techniczne, funkcjonalność, serwis i gwarancję. Ale czy to aby jedyne rzeczy na które powinniśmy mieć baczenie? Większość dzisiejszych gabinetów kosmetologicznych ma szeroką ofertę usług, skierowaną do swych klientów. Bardzo często zabiegi kosmetyczne wykraczają poza zakres szeroko pojmowanej kosmetologii, nakładając się na gałęzie medycyny jak chociażby podologia. Nie jest także tajemnicą, iż znaczna grupa pacjentów przychodzi do gabinetu nie tylko w celach poparawy samopoczucia i urody, ale także w celach związanych z usuwaniem skutków grzybicy, brodawek, czy odcisków. Ponieważ w trakcie takich zabiegów kosmetolog narażony jest na wdychanie niezdrowego pyłu, toteż w jego salonie nie może zabraknąć frezarki wyposażonej w pochłaniacz. 

frezarka z pochłaniaczem ruckNasze porównanie rozpoczniemy więc od nowości, reklamowanej jako bezgłośne urządzenie wyposażone w bardzo wydajny pochłaniacz firmy Ruck. Innowacyjne rozwiązanie zastosowane przez tą firmę, polega na wyeliminowaniu silnika szczotkowego i zastąpienie go turbiną kaskadową. Obok napędzania urządzenia, obsługuje ona dodatkowo niezwykle wydajny pochłaniacz (280 litrów na minutę). Ciekawostką zastosowaną w tej frezarce jest możliwość sterylizacji rączki w autoklawie, co w przypadku zastosowania jej przy zabiegach podologicznych jest niezwykle trafionym pomysłem. 

Analizując parametry techniczne frezarki, jej wielofunkcyjność, jakość wykonania, oraz wygląd, nie należy się dziwić wysokiej cenie zakupu. Jest to zdecydowanie produkt z wysokiej półki, którego nie powinno zabraknąć w nowoczesnym gabinecie kosmetologicznym, świadczącym usługi na najwyższym poziomie. Komfort pracy z tym bezgłośnym urządzeniem z pewnością zaskoczy każdego użytkownika tradycyjnych frezarek, dlatego przyznajemy mu maksymalną ilość punktów.

frezarka podologiczna z pochłaniaczemInną ciekawą propozycją jest frezarka holenderskiej firmy Orthofex. Model Ortho-Spray, bo o nim mowa, wyposażony jest w mechanizm zraszania niwelujący efekt pylenia w trakcie zabiegów podologicznych. Dodatkowo urządzenie posiada niezwykle przydatną funkcję schładzania frezów, które jak wiadomo mają tendencję do nagrzewania się w trakcie pracy. Dzięki niej, nie tylko przedłużymy żywot naszych frezów, ale i poprawimy komfort naszego klienta. 120W mocy i 40.000 obr/min z pewnością zadowoli nawet najbardziej wymagających użytkowników. 


Kolejnym urządzeniem wartym zainwestowania pieniędzy, jest przedstawiciel popularnej wśród protetyków marki NSK. Model Mastervac odznacza się niezwykle wydajną turbiną ssącą (200W), przez co pochłaniacz bez trudu usunie powstający w czasie zabiegu pył. Także w tym produkcie odnajdziemy najwyższą jakość wykonania, zaawansowaną technologię i elegancję, podnoszącą prestiż salonu w oczach klienta. Moc prostnicy 150W jest wręcz idealna do zabiegów podologicznych, pozwalając na nieograniczone czasowo używanie przy każdego rodzaju zabiegach. Jedyny minus jaki znaleźliśmy w tym urządzeniu, umieszczając go na trzecim miejscu to 6.000 obr/min prędkości początkowej, która naszym zdaniem jest zbyt wysoka.

Frezarki do manicure

Urządzenia zdecydowanie tańsze i mniej zaawansowane technologicznie, które możemy podzielić na dwie podstawowe grupy: dobrą lub tanią. Tu oferta rynkowa jest o wiele szersza, jednak niekoniecznie przekłada się to na ułatwienie decyzji o zakupie. Najtańsze modele kuszą swą ceną, jednak poza nią nie oferują niczego w zamian. Począwszy od niskiej jakości wykonania, poprzez słabe parametry techniczne a skończywszy na krókiej żywotności, frezarki te okazują się z ekonomicznego punktu nie takie tanie, jakby sugerowała to cena zakupu. Poniżej 100zł odnaleźliśmy ofertę dedykowaną dla najoszczędniejszych i postanowiliśmy ją przetestować w serwisie zajmującym się naprawami frezarek. 

chińska frezarka


Model CT-1203, bo o nim mowa, kostował nas 89zł (po przecenie ze 159zł). W zestawie oprócz frezarki otrzymaliśmy jeszcze komplet frezów i kapturków, nadających się do nowonabytego urządzenia. Opis zamieszczony w ofercie sprzedawcy sugerował, iż kupujemy profesjonalne urządzenie do manicure i pedicure, sprawdzone i polecane przez wielu profesjonalistów. Jakież było nasze zdziwienie, gdy wyjęliśmy z pudełka produkt "no-name", którego producenta ustaliliśmy dopiero po wnikliwym przeszukaniu internetu. Tu już nie było niespodzianek, bowiem firma Centic to chińska manufaktura posiadająca w swej ofercie klika podróbek i kilka własnych pomysłów na "profesjonalny produkt". Mailowo zdobyliśmy ofertę tej firmy z której wynika, iż nasz zakup kosztuje u producenta całe ... 8 (słownie OSIEM) dolarów USA (kliknij link). Co jednak otrzymujemy w tej cenie? Po pierwsze produkt bez wymaganej dokumentacji (dwukrotna prośba o przesłanie nam certyfikatu CE spełzła na niczym). Po drugie, zakupiony model to zwyczajna jednorazówka (nierozbieralna prostnica uniemożliwia choćby wymianę szczotek, czy łożysk) co zastanawia nas, jak i gdzie dokonamy naprawy gwarancyjnej. No i po trzecie, parametry techniczne i jakość wykonania stawiają pod dużym znakiem zapytania dziedzinę w której urządzenie to można wykorzystać. 10W mocy to gwarancja spalenia frezarki już w trakcie zabiegów manicure (o pedicure nawet nie wspominamy). 

Przetestowanie wszystkich frezarek dostępnych na rynku zabrałoby nam sporo czasu, dlatego skoncentrujemy się na produktach koreańskiej firmy Micronx, które naszym zdaniem zasługują na szczególną uwagę z kilku powodów. 

frezarki kosmetologiczne micronx


Po pierwsze produkowane są przez profesjonalną firmę, zajmującą się tworzeniem własnej technologii a nie kopiowaniem cudzej. Po drugie posiadają wymagalne na europejskim rynku certyfikaty, potwierdzające jakość zgodną z dyrektywami (link). I po trzecie w porównaniu z innymi produktami markowymi, odznaczają się atrakcyjną ceną zakupu.

Nie bez znaczenia pozostaje także fakt, iż firma posiada w Polsce swoje przedstawicielstwo (link), oraz autoryzowany serwis techniczny. Dwuletnia gwarancja jest więc prawdziwą ochroną a nie tylko sloganem reklamowym. 

Frezarki dostępne są na polskim rynku ponad 5 lat, sukcesywnie umacniając swoją pozycję. Jakoprzenośne frezarki kosmetyczne nieliczne posiadają cyfrowy wyświetlacz LCD, ułatwiający precyzyjne sterowanie prędkością prostnicy. Płynna regulacja obrotów (od 0 do 35.000), duża moc (120W), czy zastosowanie antypoślizgowego sterownika nożnego, to tylko część atutów. 

Zacznijmy więc od nowości, którą zaprezentowano w 2014 roku. Frezarka kosmetyczna M1 firmy Micronx to kompaktowa i lekka przenośna frezarka zasilana z akumulatora litowo polimerowego, nadaje się do pracy w każdych niemal warunkach. Znajdujący się w zestawie pas biodrowy, wyposażony w kieszenie na prostnicę i zasilacz, ułatwia mobilne korzystanie z urządzenia. Doskonała jakość wykonania frezarki to nie tylko atrakcyjny design, czy kompaktowe rozmiary urządzenia, lecz przede wszystkim parametry techniczne. Opracowany przez inżynierów MicroNx system zasilania, pozwala na 9 godzin pracy z prędkością 10.000 obr/min bez konieczności ładowania baterii, której naładowanie zajmuje zaledwie 2,5 godziny. 

W zestawie z frezarką dostarczany jest także stojak na urządzenie, który umożliwia korzystanie z niej stacjonarnie. Dla wygody można podłączyć wówczas pedał nożny, który znajduje się w standardowym wyposażeniu modelu M1.

 

Kolejnym urządzeniem branym pod uwagę może być model Micronx 300S.

frezarka mikrosilnik Micronx Anyxing 300SNowoczesna frezarka, której budowa oparta została o technologię wykorzystaną w mikrosilniku protetycznym Anyxing 300D.  120W mocy i 35.000 obr/min czynią z modelu 300S godny uwagi produkt, który dedykowany jest zarówno do lekkich, jak i cięższych prac. Ergonomiczna obudowa wyposażona w wygodny uchwyt, umożliwia bezpieczny transport urządzenia pomiędzy stanowiskami pracy. Cyfrowy wyświetlacz LCD informujący o prędkości obrotowej frezarki, umożliwia precyzyjne dostosowanie tych wartości do oczekiwań użytkownika. Sterowanie sensorowe umieszczone na panelu głównym urządzenia, pozwala na regulację kierunku obrotów lewo / prawo (z automatycznym wyhamowaniem rozpędzonego wrzeciona), jak również na utrzymywanie stałej prędkości pracy prostnicy. 

Frezarka wyposażona została w dwa rodzaje sterowania prędkością obrotową. Ręczne, regulowane pokrętłem znajdującym się na panelu czołowym frezarki i nożne, obsługiwane przez pedał pokryty powłoką antypoślizgową. 

Jak każdy model Anyxing, także i frezarka 300S odznacza się wysokim poziomem bezpieczeństwa. Opracowany przez firmę MicroNx system "safety control" dba, by urządzenie nie uległo awarii podczas pracy. Wszelkiego rodzaju przeciążenia a także przepięcia z sieci, wykrywane są przez elektroniczny układ ochronny i eliminowane przed nastąpieniem awarii. Zastosowanie podwójnego włącznika wyeliminowało ryzyko uruchomienia silnika pozostawionego na wysokich obrotach.

Ergonomiczna konstrukcja prostnicy niweluje ryzyko pojawienia się drgań, zaś szczelny pancerz dba by do wnętrza nie przedostał się pył akrylowy. Ukoronowaniem prac związanych z projektowaniem modelu Anyxing 300S było zastosowanie atrakcyjnej kolorystyki. Zarówno mikrosilniki jak i prostnice, wykonano w trzech uniwersalnych kolorach - kości słoniowej, różowym i czarnym.

Mniejszy brat modelu 300S to doskonale znana frezarka 300B.

Atrakcyjna stylistycznie frezarka (medal za wzornictwo na targach w Tokyo w 2011r)  o profesjonalnych parametrach technicznych, podobnie do modelufrezarka kosmetologiczna Micronx 300b Anyxing 300S dostępna jest w trzech uniwersalnych kolorach - kości słoniowej, różowym i czarnym. Moc 120W i prędkość 35.000 obr/min stawiają ją w ścisłej czołówce profesjonalnych urządzeń.

Wykorzystywana przez naszą firmę technologia, także w tym przypadku znalazła swoje pełne zastosowanie. Cyfrowy wyświetlacz informujący o prędkości prostnicy, sterowanie sensorowe, możliwość wyboru kierunku obrotów lewo / prawo, przycisk zapamiętujący prędkość urządzenia, oraz profesjonalne zabezpieczenie przeciążeniowe, przepięciowe i antypyłowe to wyznaczniki modeli Anyxing.

Sterowanie urządzeniem 300B może odbywać się zarówno ręcznie, jak i nożnie. Wygodny, antypoślizgowy pedał  wyposażono w strzemiono, uniemożliwiające zsunięcie się stopy w czasie pracy. 

Na koniec pozostawiliśmy wisienkę na torcie.

frezarka w metalowej obudowie Niepozorne urządzenie ma ogromną zaletę dla szkół kosmetologicznych, dzięki któremu modele 201N doceniane są właśnie w tych placówkach. Metalowa, odporna na uderzenia obudowa, chroniąca wrażliwą elektronikę to dziś prawdziwa rzadkość. W połączeniu z wysoką mocą 120W i prędkością maksymalną 35.000 obr/min, urządzenie to jest w stanie podołać największym wyzwaniom. Konstrukcja uproszczona do minimum nawiązuje do pierwszych lat działalności firmy, gdy naczelną dewizą przyświecającą konstruktorom była długowieczność tworzonych urządzeń. Anyxing 201N oferuje swojemu użytkownikowi możliwość zmiany kierunku obrotów prostnicy lewo/prawo, sterowanie ręczne i nożne, oraz najwyższą ochronę "safety control", co w połączeniu z pancerną wręcz obudową tworzy z tej małej frezarki prawdziwy rarytas. 

Podsumowanie

W tym roku postanowiliśmy nie testować frezarek, oraz nie porównywać konkretnych ofert handlowych w odniesieniu do parametrów urządzenia i ich ceny. W zamian skoncentorwaliśmy się na pytaniu "w jaki sprzęt wyposażyć nasz salon".

Opierając się na materiałach z poprzednich lat a także w oparciu o wiedzę pozyskaną od profesjonalistów doszliśmy do wniosku, iż obowiązkowym urządzeniem przy podologii, będzie frezarka wyposażona w pochłaniacz. Im większa moc, tym szersze spektrum zastosowania, przy czym produkty dysponujące mocą poniżej 100W od razu można skreślić z naszej listy zakupów, ponieważ będą podatne na przegrzewanie i awarie wynikające z przeciążenia. Przy zabiegach podologicznych wskazane jest wyposażenie naszego urządzenia w funkcję schładzania, podnoszącą komfort pacjenta, oraz zwiększającą żywotność naszych frezów. Drugim urządzeniem, służącym do manicure będzie frezarka o stosunkowo dużej mocy, prędkości obrotowej zaczynającej się od zera i prostnicy wykonanej z antypoślizgowego materiału. 

Niewątpliwym atutem będzie wygląd. Im ładniejsza i staranniej wykonana obudowa, tym lepsze wrażenie zrobione na naszym kliencie. 

Oczywiście nie możemy zapominać o najważniejszym, czyli o serwisie. Produkt "no name" jak pokazują nasze badania to nie tylko brak autoryzowanego przedstawiciela, respektującego warunki gwarancji, ale także niemożność dokonania najprostszych napraw w serwisach zewnętrznych. Sprawdźmy więc przed zakupem producenta, jego przedstawiciela w Polsce, oraz warunki gwarancji z dostępnością części zamiennych na czele.  

Nasz wybór na rok 2015? Kombajn firmy Ruck do zabiegów podologicznych i frezarka M1 firmy Micronx do zabiegów kosmetycznych.