Frezarki kosmetyczne, począwszy od zabawek, które możemy nabyć za niecałe 200zł a skończywszy na profesjonalnych kombajnach wartych wiele tysięcy złotych, wybór jest tak ogromny, że każdy z pewnością znajdzie coś dla siebie. Jak jednak dokonać trafnego wyboru? Na co zwrócić uwagę przy zakupie? Z pewnością na takie aspekty jak cena, jakość, dane techniczne, funkcjonalność, serwis i gwarancję. Ale czy to aby jedyne rzeczy na które powinniśmy mieć baczenie wybierając właściwą frezarkę do salonu kosmetycznego? 

Większość dzisiejszych gabinetów kosmetologicznych ma szeroką ofertę usług, skierowaną do swych klientów. Bardzo często zabiegi kosmetyczne wykraczają poza zakres szeroko pojmowanej kosmetologii, nakładając się na gałęzie medycyny jak chociażby podologia. Nie jest także tajemnicą, iż znaczna grupa pacjentów przychodzi do gabinetu nie tylko w celach poprawy samopoczucia i urody, ale także w celach związanych z usuwaniem skutków grzybicy, brodawek, czy odcisków. Ponieważ w trakcie takich zabiegów kosmetolog narażony jest na wdychanie niezdrowego pyłu, toteż w jego salonie nie może zabraknąć frezarki wyposażonej w pochłaniacz pyłu. 

Jednym z takich urządzeń jest frezarka podologiczna EXO Super Nova dysponująca mocą 350W. Urządzenie posiada wbudowany system ssący znajdujący się wokół prostnicy, który odprowadza pył do specjalnego worka, podobnie jak w odkurzaczu domowym. Frezarki z pochłaniaczem pyłu mają jednak trzy istotne dla użytkownika minusy. Są to: wysoka cena zakupu (od 2000PLN w górę), wysokie koszty serwisowania i relatywnie małe worki na pył, które trzeba często wymieniać (koszt takiego filtra wynosi 30PLN). 

 

Ciekawym rozwiązaniem, które może zastąpić drogą frezarkę z pochłaniaczem pyłu, jest wyciąg stosowany zarówno w pracowniach protetycznych, jak i w gabinetach podologicznych. Przedstawiony na zdjęciach model dwustanowiskowy (są także wersje jednostanowiskowe) z powodzeniem obsłuży dwa miejsca pracy. Jego moc wynosi aż 500W, dzięki czemu siła ssąca jest dwukrotnie większa, niż w przypadku frezarki z pochłaniaczem pyłu. Kolejnym plusem tego urządzenia jest to, że możemy go używać tylko wtedy, kiedy jest to naprawdę konieczne. Współpracuje z każdym rodzajem frezarki, dzięki czemu nie musimy żegnać się ze swoim ulubionym modelem, który wykorzystujemy do prac w salonie kosmetycznym, czy gabinecie podologicznym. 

Nie bez znaczenia są tu także kwestie finansowe. Przedstawiony pochłaniacz pyłu (wersja dwustanowiskowa) kosztuje 1350PLN. Worek na pył to wydatek 18PLN. Frezarka o mocy 150W koreańskiej firmy MicroNx (model 300D), która należy do najmocniejszych mikrosilników na rynku wyceniana jest na 1600PLN

Łatwo więc obliczyć, że korzystając z takiego rozwiązania można zaoszczędzić ponad 2000PLN i zyskać ponadto dużo praktyczniejsze rozwiązanie, zarówno w temacie odsysania pyłu (większa moc pochłaniacza), jak również w temacie mobilności (mocniejsza frezarka pracuje niezależnie od pochłaniacza). 

Nie dziwi więc wzrost zainteresowania tego typu urządzeniami, których sprzedaż z roku na rok wciąż rośnie. Niezależnie jednak od tego, czy zdecydowaliśmy się na zakup frezarki z pochłaniaczem pyłu, czy też wybraliśmy zakup wyciągu, każdy salon kosmetyczny i gabinet podologiczny dysponuje typową frezarką, służącą do wykonywania większości prac.

Bardzo dużą popularnością cieszą się koreańskie frezarki firmy MicroNx, które na polskim rynku zadebiutowały w roku 2006. Odznaczają się wysoką jakością wykonania, bardzo dobrymi parametrami technicznymi i eleganckim a przy tym praktycznym designem. Nie bez znaczenia jest także kwestia związana z serwisem, gdyż firma MicroNx posiada w Polsce autoryzowany punkt obsługi technicznej, który realizuje wszelkie usługi gwarancyjne i pogwarancyjne niezmiennie od 2006 roku. Doświadczenie serwisantów i magazyn oryginalnych części zamiennych sprawiają, że wszelkie czynności regeneracyjne wykonywane są profesjonalnie i szybko, czego potwierdzeniem jest wydawana na usługi gwarancja.

Oferta firmy MicroNx skierowana dla salonów kosmetycznych i gabinetów podologicznych obejmuje trzy modele – 201N, 300S i 300D.

Podstawowy model oznaczony symbolem 201N, to niewielkich rozmiarów frezarka kosmetyczna przeznaczona do manicure. Producent wyposażył ją w podstawowe funkcje wykorzystywane podczas zabiegów kosmetologicznych, przez co jej obsługa ogranicza się do wyboru prędkości obrotowej, kierunku obrotów (lewo/prawo) i rodzaju sterowania (ręczne/nożne). Zabieg ten sprawił, że ten model frezarki kosmetycznej jest niezwykle popularny wśród osób uczących się zawodu. Co ważne, prostota obsługi frezarki nie idzie w parze z budżetowym wykonaniem, gdyż model 201n odznacza się elegancją (wykonana została z wysokiej jakości tworzywa) i dobrymi parametrami technicznymi.

DANE TECHNICZNE MODELU MicroNx 201N

prędkość obrotowa – od 0 do 35.000 obr/min

moment obrotowy – 3.0 N.cm

moc – 120W

wymiary – 112 x 190 x 84 mm

waga – 1,3kg

Wyższą półkę a przy tym najpopularniejszą jeśli chodzi o salony kosmetyczne, jest frezarka MicroNx 300S, oferowana w dwóch kolorach (Ivory i Black). Bardzo zaawansowane technicznie frezarki serii 300S oferują dużo większy komfort pracy, niż większość dostępnych na rynku urządzeń. Począwszy od ergonomicznej konstrukcji, poprzez rozbudowany panel sterujący a skończywszy na doskonale wyważonej i lekkiej prostnicy, frezarka kosmetyczna firmy MicroNx zadowoli najbardziej wymagających użytkowników. Tym co je wyróżnia na tle konkurencji, to wyświetlacz LCD, dzięki któremu użytkownik precyzyjnie może ustawić prędkość obrotową prostnicy.

Frezarka kosmetyczna 300S wyposażona została w rozbudowany panel sterujący, oferujący użytkownikowi takie opcje jak:

AUTO CRUISE – swoisty tempomat utrzymujący żądaną prędkość przy sterowaniu nożnym.

Zmiana kierunku obrotów, bez konieczności zatrzymywania pracującej prostnicy. Specjalny program zabezpieczający frezarkę robi to automatycznie, nawet przy najwyższej prędkości. Wystarczy nacisnąć przycisk na panelu sterującym a prostnica płynnie wytraci prędkość. Zatrzymanie jej trwa ułamek sekundy, po którym prędkość automatycznie wzrasta do wcześniej ustawionej, tyle że przy zmienionym kierunku obrotowym.

Sterowanie ręczne i nożne także wybierane jest poprzez naciśnięcie właściwego sensora, znajdującego się na panelu sterującym. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że pedał nożny w modelu frezarki 300S wyposażony jest w funkcję sterowania prędkością obrotową prostnicy.

DANE TECHNICZNE MODELU 300S

prędkość obrotowa – od 0 do 35.000 obr/min

 moment obrotowy – 3.5 N.cm

moc – 120W

wymiary – wys.166 x dł.222 x szer.78 mm

waga – 2,1kg

Najwyższy model koreańskiej firmy MicroNx, przeznaczonej dla branży kosmetycznej, to frezarka podologiczna 300D. Wizualnie podobna do modelu 300S dysponuje jednak większą mocą, momentem obrotowym i prędkością obrotową. Na uwagę zasługuje prostnica, która pokryta została antypoślizgowym materiałem poprawiającym przyczepność. Ma to szczególnie duże znaczenie dla osób pracujących w rękawiczkach lateksowych. 

DANE TECHNICZNE MODELU 300D

prędkość obrotowa – od 0 do 50.000 obr/min

 moment obrotowy – 4.9 N.cm

moc – 150W

wymiary – wys.166 x dł.222 x szer.81 mm

waga – 2,3kg

Zaczęliśmy od drogich frezarek wyposażonych w pochłaniacze pyłu, przeszliśmy przez ofertę popularnych frezarek koreańskiej firmy MicroNx, więc wypadałoby skończyć na frezarkach budżetowych, których cena nie przekracza kilkuset złotych. Stwierdzenie, że skoro coś jest tanie, to musi być do niczego byłoby w tym wypadku niesprawiedliwe. Oczywiście jeśli ktoś szuka profesjonalnego urządzenia do wykonywania zabiegów podologicznych, to zdecydowanie można takie produkty odradzić, gdyż w tym przypadku moc i moment obrotowy odgrywają istotną rolę. Dlatego nie polecamy podologom nawet frezarki MicroNx 300S, gdyż z doświadczenia wiemy, że będzie za słaba. Do długotrwałej pracy w salonie kosmetycznym także nie polecilibyśmy frezarek budżetowych, gdyż niska moc (30-60W) jaką one dysponują sprawi, że konieczne będą pauzy celem wystudzenia nagrzanych prostnic. Sytuacja się zmienia, gdy frezarka ma być wykorzystywana amatorsko, ewentualnie służyć do wykonywania pojedynczych prac z zakresu manicure. W takim wypadku wydawanie 1000PLN na profesjonalną frezarkę mija się z celem. 

Decydując się na zakup budżetowej frezarki, musimy zwrócić uwagę na dwie istotne sprawy. Po pierwsze na sprzedawcę, od którego kupujemy to urządzenie. Wiele tanich produktów sprzedawanych jest bezpośrednio z Chin, co wiąże się z dodatkowymi kosztami jak cło i podatek VAT, które trzeba będzie uregulować gdy towar dotrze do Polski. Druga kwestia dotyczy serwisu. Niestety nie zawsze to co tanie w zakupie, jest także tanie w naprawie. Niejednokrtonie w naszym serwisie pojawiają się frezarki, których prostnice są nierozbieralne. Nie ma więc opcji, by wymienić w nich szczotki, przewód czy łożyska.

A niestety te części zamienne ulegają zużyciu zarówno w tanich frezarkach, jak i w drogich, markowych. Dlatego tak ważne jest, by mieć możliwość ich wymiany. Szukając zatem tańszych frezarek, które miałyby służyć nam dłużej niż rok, warto upewnić się u sprzedawcy, że zapewni nam dostęp do serwisu tych urządzeń.